מילוי קמטים

טיפולי אנטי אייג'ינג

הגמישות של העור והמרקם שלו נקבעים על פי מצב רקמת החיבור בעור המכילה חלבונים כגון קולגן ואלסטין.  מאגר חלבונים אלה מידלדלים לאורך הזמן, בין השאר בשל הנזק מרדיקלים חופשיים ובעקבות חשיפת העור לשמש. רמה נמוכה של קולגן תפגע בגמישות של העור, והוא ייראה “נפול” וחרוש קמטים. עם השנים, עור האדם הופך למתוח פחות ומקומט יותר. מופיעים עליו קמטים, קווים וחריצים באזורים שונים (קמטי הבעה, קמטים באזור הפה, קמטים במצח וקמטים באזור העיניים). תהליך זה של התבגרות העור הוא טבעי – ומתרחש אצל כולם אך במידות שונות.
מראה הקמטים יכול להקנות לנו מראה עצוב (הקמטים שבזויות הפה התחתונות ), מראה זועף ע”י הקמט שבין הגבות, מראה רזה וחסר חיוניות ע”י השקעים שבלחיים וכיו”ב..

הגורמים לקמטים:

הגורמים העיקריים להיווצרות קמטים הם סביבתיים: חשיפת יתר לשמש פוגעת בהתחדשות התקינה של סיבי הקולגן. עישון מעודד אף הוא את תהליך הזדקנות העור ומסייע ביצירת קמטים וקמטוטים,  מביא לזרימת דם מופחתת לעור, בעקבות כך תאי העור מתחדשים פחות ונפגעת יכולת תיקון הנזקים הטבעית של העור. גורם נוסף ומשמעותי הוא תזונה לקויה, בעקבותיה מחסור בוויטמינים או שינוי קיצוני במשקל. גורמים נוספים המעורבים בתהליך היווצרות הקמטים הם זיהום, יובש, מצב נפשי ומתח.
דרכים לטיפול בקמטים:
בניגוד לפרוצדורות ניתוחיות שנועדו למתוח את העור, הזרקה של חומרי מילוי מאפשרת להוסיף לו נפח, ובכך להעניק לו מראה צעיר יותר. על פי נתוני האגודה האמריקאית לרפואה פלסטית, הזרקה של חומרים לטיפול בקמטים היא הטיפול האסתטי הנפוץ ביותר בארה”ב (2007).

קמטים המופיעים בפנים נחלקים לשני סוגים:  קמטים דינאמיים וקמטים סטאטיים. קמטים דינאמיים הם קמטים הנוצרים בעקבות פעילות מערכת השרירים המתרחשת עם הבעות הפנים, כשהשרירים מתכווצים כמו למשל בזמן חיוך או בזמן חשיבה הם יוצרים קמטים בפנים באזור צידי העיניים או בין הגבות. קמטים אלו נעלמים כשהשרירים שבים למצבם הרפוי.
קמטים סטאטיים, לעומת זאת, הם קמטים קבועים שנחרצו בעור במהלך השנים כאשר  חשיפת יתר לשמש, עישון, זיהום, יובש, מצב נפשי ומתח מעודדים את תהליך הזדקנות העור ועלולים לסייע ביצירת קמטים. גורם נוסף ומשמעותי הוא תזונה לקויה – ובעקבותיה מחסור בוויטמינים או שינוי קיצוני במשקל.
כמו כן, כשאנו צעירים, ישנם חומרים טבעיים השומרים את עורנו גמיש, מתוח ורענן כגון קולגן, אלסטין, חומצות שומן למיניהן ועוד… בחלוף הזמן, הולכים מאגרים אלה ומדלדלים, העור מאבד מנפחו וגמישותו, קמטים מופיעים על פנינו כתוצאה מנפילת העור וגם קמטים שקודם לכן היו דינאמיים הופכים לאורחים קבועים.

הטיפול בקמטים מתחלק לשניים. הפתרון המוצע כיום לקמטים הדינאמיים הוא טיפולי בוטוקס – שהנו חומר המנטרל את פעילות השריר ובכך מונע את כיווצו בזמן חיוך, חשיבה ומגוון הבעות אחרות.. הבוטוקס מוזרק בכמות מזערית לשרירים מסוימים בפנים. האזורים שבדרך כלל מטופלים בבוטוקס הם קמטים שסביב העיניים ובמצח.

בעקבות ההזרקה, שמבוצעת על ידי רופא מוסמך, מתח השרירים בפנים נרגע. כתוצאה מכך מיטשטשים קמטי ההבעה במצח וסביב העיניים. קמטים אלה מכונים גם “קמטים דינמיים” מכיוון שהם מושפעים מהתנועות החוזרות ונשנות של שרירי הפנים. ככל שאנו מתקדמים בגיל, העור מתוח פחות – ולכן תנועות השרירים מלוות בהבלטת הקמטים.

לעומת זאת הטיפול האידיאלי למצב בו קמטי ההבעה מופיעים בצורה סטטית הוא הזרקה של חומרי מילוי טבעיים המכילים קולגן או חומצה היאלורונית. טיפול זה מאפשר להוסיף לעור נפח ולהעניק לו מראה צעיר יותר ע”י טשטוש  מראה הקמטים .